• صفحه نخست
 • /
 • دیوار سبز چیست ؟

دیوار سبز یا دیوار زنده، دیواری است که تمام یا قسمتی از آن دارای پوشش گیاهی می باشد. قطعات پوشش گیاهی “دیوار سبز به صورت عمودی و افقی توسط سیستم استراکچر سبکی نصب می‌شوند. این قطعات می‌توانند به صورت ایستا و مستقل از دیوار باشند. از این دیوار می توان در فضای داخلی ساختمان و یا بام سبز نیز استفاده کرد استفاده از دیوار سبز در دکوراسیون داخلی در وهله اول ارتباط مستقیم با شرایط محیطی و آب و هوا دارد. روشها و تکنیکهای مختلفی برای نصب این دیوار وجود دارد. این دیوارها را می توان در ابعاد و نمونه های متفاوت برای فضاسازی داخلی به کار برد و برای آنها محدودیتی در مورد ارتفاع وجود ندارد. همچنین آنها را می توان در هر ارتفاعی تولید و نصب کرد. Green Wall ها بسته به کارخانه ای که آنها را تولید می کنند، در جنس صفحات و دیتیلهای متفاوتی برخوردارند.

 

دیوار سبز طراحان معاصر سبز

 

دیوارهای سبز به لاتین Green Wall  نیز نامیده می شود و با اسامی دیگری مانند دیوارهای گیاهی یا باغ های عمومی نامیده می‌شوند. گرین وال یکی از زیباترین طراحی های فضای شهری است که می تواند نمای داخل و خارج فضاها را متفاوت کند و در زندگی شهرنشینی امروز نیاز به دیوار سبز به شدت حس می شود تا از این چهره خشک و بیروح ساختمان ها و مناظر شهری کاسته شود و شهر زیبا و با طراوت شود. این دیوارها شامل گیاهانی است که با سیستم عمودی پشتیبانی می شوند و به دیوارهای خارجی یا داخلی ساختمان متصل می گردد. دیوار سبز گروه طراحان معاصر زیگورات”، علاوه بر این که دارای طراحی جذاب هستند و حس خوبی را القا می‌کنند برای طراوت محیط اطراف و عایق کردن دیوارها در مقابل گرمای آفتاب کاربرد دارند.

گیاهانی که بر روی دیوارهای گیاهی استفاده می‌شوند، گیاهانی هستند که نیاز به فضای زیادی برای کاشت ندارد زیرا این گیاهان باید بر روی سطح عمودی یا در مجاورت آن رشد کنند. گرین وال ها معمولا به سیستم آبیاری قطره ای مجهز می شوند زیرا معمولا دسترسی به سطح های بالایی سخت است. کاربرد دیوار سبز بر روی بام های سبز بسیار به زیبایی آن می افزاید که صرف نظر از مزایای زیست محیطی همگان از آن لذت می برند.

از دیرباز ایده تلفیق معماری با طبیعت وجود داشته است، در گذشته منظره های طبیعی با شهر سازی آمیخته می شد و فضاهای سبز طراحی شده همزمان با معماری پدیدار گشت دیوارهای زیگورات نانا ۲۱۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شدند و با درختان و بوته‌ها آراسته شده بودند. باغ های معلق بابل شامل باغ‌های شکوهمند و باغهای پلکانی بودند که نخستین نمونه ساخته شده از بام ها و دیوارهای سبز میباشند که بین قرون ۸ و ۱۰ قبل از میلاد مسیح ساخته شدند.

دیوار سبز توسط استنلی هارت در دانشگاه آیلین ونیز اورابا شامپاین‬‎ در سالهای ۱۹۳۸ – ۱۹۳۱ اختراع شد. در سال ۲۰۱۲ بزرگترین گرین وال، ۲۷۰۰ متر مربع را پوشش می‌داد و در مرکز قرارداد بین المللی Los Gabos قرار گرفته است.

معماری سبز چیست؟

در امریکا اداره محیط زیست ساختمان سبز را چنین تعریف می‌کند:

فرآیندی در جهت افزایش کیفیت ساختمان که در آن ساختمان ها و مکان های قرار گیری آنها از آب انرژی و مصالح استفاده می کنند و تاثیرات منفی ساختمان را روی سلامت انسان و محیط از طریق مکان یابی بهتر، طراحی، ساخت، اجرا و نگهداری چرخه زندگی کامل یک ساختمان کاهش می دهند. بنابراین ساختمان سبز نه تنها به محیط زیست آسیب نمی رساند بلکه به گونه ی مثبتی در اکوسیستم مشارکت می نماید و حتی ممکن است به درمان اثرات ناشی از منظره های آسیب‌رسان کمک نماید.

 

"دیوار سبز" دیواری است که برروی آن گیاهان سبز کاشت میشود.

 

نمای سبز چیست؟

گیاه رونده یا پیچک در حالی که ریشه در زمین یا بستر خاک دارد بر روی سطح نما حرکت می کند برای نمای سبز سازه ای حمایت کنند نیز نیاز است. در این حالت به صورت داربست استراکچر ساده ای به دیوار بنا متصل می شود که به عنوان تکیه گاهی برای گیاه های خزنده و بالا رونده مانند مو، پاپیتال و غیره عمل می‌کند. نماهای سبز به نرده ستونها و نمای ساختمان تکیه می کنند و می توان آنها را به صورت ساختاری مستقل تعریف کرد استراکچر دیوار و نمای سبز را می توان از جنس های مختلفی چون چوب، فلز و شبکه توری سیم های کابلی و غیره ساخت.

نماهای سبز را می توان به چندین دسته تقسیم کرد:

 

 1. نمای سبز سنتی یا نماهای سبز مستقیم: شامل گیاهان بالا رونده ای که مستقیما و بدون حائل در طول دیوار بالا می‌روند در این نوع نماهای سبز گیاهان بی واسطه به دیوار متصل می گردند این نوع نماهای سبز می تواند باعث آسیب هایی مانند هزینه بالای نگهداری و لانه کردن حیوانات گردد.
 2. نمای سبز دو پوسته یا پوست سبز: این نوع نمای سبز با یک سازه نگهدارنده به دیوار متصل می گردد و با هدف ایجاد یک پوشش گیاهی به صورت جدا و مستقل از دیوار ایجاد می‌شود.
 3. نمای سبز با داربست مدولار: داربست های فلزی از جنس های مختلف مانند استیل گالوانیزه یا قوطی یا رنگ پودری کوره ای و ضد رطوبت هستند که می توان آنها را به دیوار بنا متصل کرد یا به صورت مستقل استفاده کرد در مجموعه طراحان معاصر زیگورات پنل ها ی پیش ساخته از جنس ورق گالوانیزه با رنگ پودری کوره ای و یا پلاستیک فشرده به سازه و استراکچر متصل شده در کنار هم دیوار سبز و نمای سبز فوق العاده ای را ایجاد می‌کنند با این پنل های پیش ساخته طراحان معاصر می‌توان طرح های متنوعی را ایجاد کرد و هیچ محدودیتی در طراحی وجود ندارد. این پنل های پیش ساخته، به دلیل مقاومت بالایی که دارند هم می‌توانند بر روی دیوار و هم برروی نما متصل شوند و یا هم می‌توانند به عنوان دیوار سبز و تقسیم کننده فضا مورد استفاده قرار گیرد.
 4. نما و دیوار سبز با سازه شبکه ای:  در این نوع نمای سبز می‌توان حائلی از جنس شبکه های فولادی ایجاد کرد تا گیاه بالا رونده روی آن حرکت کند که می توان آن را به دیوار یا سازه ساختمان متصل کرد شبکه های وسیعی در این دیوار اغلب برای گیاهانی استفاده می گردد که رشد آهسته ای دارند و به پشتیبانی بیشتری نیاز دارند با سیستم های شبکه توری می توان سازه انعطاف پذیرتری از سازه های کابلی طراحی کرد.
 5. نمای سبز با سازه سیم کابلی: برای نگهداری گیاهان پر شاخ و برگ با رشد سریع می توان از این نوع سازه ی کابلی استفاده کرد. سیستم کابل را می‌توان از جنس توپی هایی از فولاد ضد زنگ ساخت تا بتوان کشش و انقباض کابل را کنترل و فضای عبور آنها را فراهم کرد تا شکل مورد نظر طراحی شود. این سازه می تواند تکیه گاه و حامل گیاه مورد نظر باشد حائل کابل ها در سیستم کابلی بر اساس نوع گیاه استفاده شده تغییر می‌کند با سیستم کابلی می توان دیوارهای پارکینگ ساختمان های اداری فضای عمومی و فضاهای مسکونی را پوشاند.
 6. سیستم دیوار سبز با استفاده از نمد پلیمری:  در این روش گیاهان زنده بر روی یک سطح عمودی کاشته می شوند در این سیستم یکپارچه نمد پلیمری با قابلیت زه کشی مناسب که به شکل مشخصی تا خورده روی سازه قرار می گیرد به شکلی که یک یا چند گلدان یا محفظه برای کشت ردیفی رو به بالا ایجاد می گردد. گیاهان در این محفظه ها کشت می شوند این نوع سیستم  جدیدتر از دو سیستم قبلی می باشد و فواید بیشتری دارد از مزایای این سیستم می توان به سبک سازه دیوار، تهویه مناسب ریشه گیاهان، سیستم زهکشی قوی‌تر، آزادی عمل در انتخاب گیاهان و …  اشاره کرد.
 7. گرین وال با سیستم هیدروپونیک: در سیستمی که بستر کاشت بر پایه آب باشد و به عبارتی خاک وجود نداشته باشد و آب تمام مواد غذایی دیوار سبز را فراهم کند، سیستم دیوار هیدروپونیکا نامیده می شود. می‌توان تنوع بیشتر گیاهان ضخامت کم سبک بودن و امکانات شکل پذیری بالا را در طراحی از مزایای این سیستم تعریف کرد. این نوع دیوار بسیار جذاب بوده و دارای سیستم تاسیساتی می باشد که هوشمندانه مواد غذایی گیاهان را تامین می‌کند. این روش در ایران باستان نیز وجود داشته است. با دیوارهای سبز و بام سبز در ساختمان میتوان مساحت فضای سبز شهر ها را بیشتر کرد.

 

مزایای استفاده از دیوار سبز

ویژگی های متعددی را می توان برای دیوار سبز نام برد که ایجاد سایه در تابستان یکی از مزایای آن است. پوشش انبوه فضای سبز در تابستان مانند یک فیلتر در مقابل تابش اشعه خورشید عمل میکند. در این کار می توان حرارتی پوسته خارجی ساختمان را کاهش داد و انتقال حرارت به داخل را کنترل کرد. این دیوار علاوه بر ایجاد سایه به افزایش برودت هوا و خنک کردن آن کمک می کند. Green Wall با حفظ لایه ای از هوا در خود می تواند به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک کند و عایق حرارتی خوبی را در نمای ساختمان ایجاد می کند میزان عایق بودن دیوار سبز بستگی به اقلیم،  فاصله دیوار سبز تا خانه و نوع پوشش گیاهی دارد، از مزایای دیگر آن می توان به جلوگیری از باد های سرد زمستان اشاره کرد.

این دیوار می تواند به حفاظت از سازه ساختمان کمک کند چرا که به صورت عایق بین تغییرات اقلیمی و آب و هوا و سازه ساختمان قرار می گیرد، دیوار سبز دمای محیط را در زندگی شهری کاهش می دهد و باعث گیر انداختن ذرات معلق در هوا می‌شود. از فواید دیگر آن می توان به ایجاد زیبایی بصری در شهر و پوشش اجرای نازیبایی شهری و کمک به ایجاد المان های سازه ای ایستاده جالب در طراحی شهری اشاره کرد. همچنین میتوان آنرا بر روی یک سطح عمودی مانند دیوار نمای ساختمان شیب کنار جاده ها و غیره ساخت.

مجموعه طراحان معاصر زیگورات برای اجرای پروژه‌های دیوار سبز ابتدا به بررسی شرایط دیوار می پردازد و در صورتی که دیوار توانایی لازم جهت نصب را دارا باشد اقدام به طراحی دیوار نموده و طرح‌های پیشنهادی را در قالب های متنوع برای نصب بر روی دیوار پیشنهاد می دهد که می توان شامل دیوار سبز شبکه ای دیوار سبز کابلی باشد.

اگر به دلیل شرایط موجود توانایی نصب آن بر روی دیوار وجود نداشته باشد، ابتدا نسبت به طراحی استراکچری سبک و مقاوم اقدام می شود و سپس آن را طراحی و بر اساس اقلامی که از پیش ساخته شده است ساخت آن شروع می‌شود. بهترین طرح های ممکن که به کارفرما پیشنهاد می شود و پس از تأیید کارفرما طرح قطعات پیش ساخته به کارگاه طراحان معاصر تحویل و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به محل پروژه ارسال می‌شود.

قطعات پیش ساخته دیوار از جنس ورق گالوانیزه با رنگ پودری کوره ای ضد رطوبت می باشد که علاوه بر سبک بودن از مقاومت بالایی در مقابل رطوبت برخوردار است. در محل پروژه اقدام به نصب قطعات پیش ساخته بر روی استراکچر از قبل تعبیه می شود پس از نصب کشت گل و گیاه انجام می شود لازم به ذکر است که ابعاد دیوار سبز ما بر اساس نیاز به سطح کشت گیاهان مد نظر طراحی گردیده و به همین منظور محدودیتی در طراحی وجود ندارد. پس از کشت گیاهان اقدام به نصب سیستم هوشمند آبیاری می شود. لازم به ذکر است که در صورت نیاز کارفرما، مجموعه ی ما پشتیبانی پروژه را برعهده گرفته و بر اساس نیاز کارفرما اقدام به ارسال کارشناس در دوره زمانی مشخص می کند تا دیوار سبز همیشه سبز باقی بماند.

 

دیوار سبز با طراحی مهندس دشتستان در طراحان معاصر زیگورات

 

مزایای دیوار سبز طراحان معاصر زیگورات:

 1. سبک بودن
 2. دوام بالا
 3. کیفیت بالا
 4. آبیاری هوشمند
 5. کشت حرفه ای گیاهان
 6. خاک فرآوری شده
 7. پرتابل بودن
 8. طراحی متنوع
 9. پشتیبانی دائمی
 10. هزینه دیوار سبز

هزینه تمامی این موارد بر اساس نیاز کارفرما، نوع گیاهان مورد نیاز و نوع طرح مد نظر شما تعیین می‌گردد. اما ما مفتخریم که، تمامی اقلام و متریال های دیوار سبز را در کارخانه و کارگاه های خود تولید می کنیم و مناسب ترین قیمت را در اختیار کارفرمایان قرار می‌دهیم. زیرا پتانسیل مجموعه ما این اجازه را به ما داده است که واسطه ها را از میان برداریم و بیش‌تر اقلام و متریال های بام سبز، دیوار سبز، تراس سبز و محوطه سازی را شخصا تولید نماییم.