• صفحه نخست
  • /
  • رنگ در معماری

دنیا پیرامون ما از دو عنصر اصلی فرم و رنگ تشکیل شده است. تاثیر رنگ در زندگی انسان به قدری است که حتی تصور زندگی بدون رنگ ممکن نیست. دنیا اطراف خود را بدون هیچ گونه رنگی تصور کنید…. عمده زیبایی بصری دیگر وجود ندارد. دانشمندان و هنرمندان و طراح ها سال های بسیار زیادی است که بر روی تئوری رنگ ها کار می کنند و همچنان هم در حال کار بر روی آن هستند  از لحاظ علمی هر رنگ تأثیر جسمانی و روحی خاصی بر ناظر می گذارد و افراد واکنش های مختلفی نسبت به رنگ های از خود نشان می دهند.نمود علم رنگ شناسی در طراحی داخلی بسیار زیاد است.

 

عناصر اصلی رنگ در "معماری داخلی"

 

بشر تاکنون نتوانسته یک سیستم منسجم جهانی که قادر به تقسیم بندی واکنش های افراد نسبت به رنگ های مختلف باشد را پایه ریزی نمایند و معتقد است که عکس العمل افراد به رنگ فاکتورهای متعددی نظیر محیط پیرامون، جنسیت،وضعیت احساسی و سن، موقعیت ذهنی، تجربه های خاص فردی و البته فرهنگ بستگی دارد. البته نوع و شدت این واکنش ها نیز منحصربه فرد است. روان شناسی در رنگ ها یک شاخه نظری نیست که تنها به بخش آکادمیک محدود شود،دقیقا متنند طراحی، بلکه گستره تحقیقات این حوزه در زندگی روزمره عموم مردم نمود مستقیم پیدا می کند. روان شناسی رنگ ها در دنیای تجاری امروز حائز اهمیت بسیار است و می توان اظهار داشت که هر چیزی را که در اطراف خود مشهاهده میکنید به گونه ای در ارتباط مستقیم با این علم است.

تقسیم بندی رنگ ها :

رنگ ها به صورت کلی در دوگروه رنگ های اولیه یا اصلی و رنگ های فرعی تقسیم  می شوند

رنگ های مادر شامل قرمز آبی و زرد هستند و بقیه رنگ ها از ترکیب این سه رنگ درست میشوند .

مثلا رنگ زرد و قرمز، نارنجی را به وجود می آورند، از ترکیب زرد و آبی سبز به وجود می آید و آبی و قرمز رنگ بنفش را تشکیل می دهند. اگر ما این رنگ ها را بیشتر با هم ترکیب کنیم رنگ های دیگه به دست می آید مثلا رنگ هایی مثل قرمز متمایل به نارنجی یا رنگ های بینابینی دیگر، که همه ی این ها در کنار هم چرخه ی رنگ را تشکیل میدهند.

داشتن علم ترکیب و ساخت رنگ مناسب در معماری داخلی و طراحی یکی از لازمه های این رشته علمی_هنری میباشد .

 

اقسام دمای رنگ

به طور کلی رنگ ها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

  1. رنگ های خنثی
  2. رنگ های گرم
  3. رنگ های سرد

 

رنگ های خنثی:

رنگ های هستند که در طیف رنگی وجود نداشته و از ترکیب رنگ های دیگر به وجود می آیند به نسبت جای که از آن ها استفاده میشود می توانند اثرات مثبت یا منفی داشته باشند در واقع مکمل دیگر رنگ ها هستند مشکی و سفید و طوسی….

 

رنگ های گرم:

محرک سیستم عصبی بوده و احساسات را شدید می کنند، این دسته از رنگ ها به وضوح قابل رویت بوده و موجب جلب توجه می گردند. رنگ های قرمز، نارنجی، زرد، سبز و ارغوانی رنگ های گرم هستند.

 

رنگ های سرد:

رنگ های سرد رنگ های آرامش بخش هستند و هارمونی آن ها در محیط های مختلف بیش تر است و زیاد درچشم نیستند. رنگ های آبی، نیلی، سبز از جمله رنگ های سرد هستند.

دمای رنگ در معماری داخلی جز عوامل تایین کننده احساس افراد در آن فضاست و استفاده یا ترکیب صحیح این دما در طراحی داخلی امری واجب است.

 

 

 

معرفی المان های مختلف در رنگ ها

·        اکسپرسیون یا هیجان و تاثیر بیانی

·        امپرسیون یا احساس عینی و بصر

·        کنستراکسیون یا ساختمان ( سمبولیک)

 

منظور از امپرسیون رنگ احساس رنگ است در واقع احساسی که عمده ناظران از آن رنگ دریافت میکنند

 

 

و مقصود از اکسپرسیون رنگ حالت رنگ است معنی کلامی آن عکس العملی مبتنی بر اظهار عواطف و احساسات و تجربه این موارد پس از دریافت رنگ در شبکیه چشم ناطر

به درجات مختلف تاریکی و روشنی یک رنگ ( تونالیته) می گویند که با انژی ناظر ارتباط مستقیم دارد.

 

 

 

اختلاف – تقابل و تفاوت مابین ماهیت و حالت های گوناگون رنگ را نیز ( کنتراست ) می گویند.

در دکوراسیون داخلی دانستن تاثیر متقابل روانی رنگ ها بر ذهن افراد بسیار مهم است و میتواند احساس کلی یک فرد را نسبت به فصای داخلی تغییر دهد.

حالا در این بخش به گفتن خاصیت شخصی خود رنگ ها میپردازیم :

 

آبی

رنگی است آرام و درون گرا. آز این سبب از شکل های هندسی با دایره توافق دارد. آبی در مثلث، آرامش خود را می کاهد و فعال می شود و مثلث را نیز فعال می سازد.
آبی رنگ موافق با خط افقی است. خط افقی آبی آرامش بیشتری دارد و چون آبی عمودی گردد، از سردی و آرامش آن کاسته می شود و متعادل می گردد. رنگ آبی در هنر کهن به منزله رنگ فرا زمینی و الهی تعبیر و به کار رفته است.تمرکز در آبی سبب تمرکز فکر و اندیشه می گردد بویژه اگر آبی شکل دایره ای داشته باشد، سبب ذخیره نیروها در مرکز خود می گردد.
طعم آبی بی طعمی است همانند آب. آبی رنگی است صلح طلب و سازش کار.

 

 

یکی از بهترین مکان ها برای استفاده این رنگ در طراحی مطب پزشکان است. طراحان داخلی در مطب و محیط عمومی بیمارستاناز این رنگ بیشتر استفاده کنند. در طراحی اتاق خواب و سرویس بهداشتی حمام و دستشویی مورد استفاده قرار میگیرد. از آنجایی که جلوی اشتها را می گیرد، برای اتاق غذاخوری مناسب نیست.

 

بنفش

بنفش عموماً حد تعادلی میان انرژی و هیجان قرمز و آرامش و سکون آبی ایجاد می کند. گاهی برخی از سایه روشن های بنفش ذهن افراد را درگیر می کند و آنها را مضطرب کرده و از آنها افراد درون گرای افراطی می سازد و از اینرو به سوی کسب عرفان، معرفت، دانش پیش می روند. طراحانی که طرفدار رنگ بنفش هستند می توانند از آن در اتاق مطالعه و غذا خوری استفاده کنند. و یا معماران داخلی می توانند فضای بازی بچه هایی که این رنگ را دوست دارند را بنفش طراحی کنند.

 

 

مشکی

مشکی یک رنگ کاملاً قدرتمند است و با خود سلطه طلبی و قدرتمندی را به ذهن القا می کند. در برخی از فرهنگ ها این رنگ افراد را به یاد از دست دادن جان عزیزانشان می اندازد. رنگ مشکی در طراحی برای فضاهای خاص و جدی . انواع فضاهای هنری و برای کادر بندی و تفکیک فضا نیز استفاده میشود . طراحان شجاع از مشکی به عنوان رنگ جنرال کار خود استفاده میکنند.

 

 

نارنجی

خصوصیاتی شبیه قرمز دارد اما در عین حال حس گرما و صمیمت ایجاد می کند. می توانید در اتاق نشیمن و جایی که افراد خانواده دور هم جمع می شوند از آن استفاده کنیم. نارنجی در روانشناسی و هم طراحی داخلی تقریبا خصوصیاتی شبیه قرمز دارد اما در عین حال حس گرما و صمیمت ایجاد می کند. می توانید در اتاق نشیمن و جایی که افراد خانواده دور هم جمع می شوند از آن استفاده کنید.

 

 

سبز

سبز رنگی است میانه رو و معتدل. برحسب تعادل، تفکر و آرامش. طعم رنگ سبز نه شیرین است و نه شور، نه ترش است و نه بی مزه، نه تند ونه تلخ و بر حسب اینکه بر تیرگی اش افزوده شود یعنی با سیاه، آبی و یا قرمز مخلوط بشود تلخ و شور و یا تند شود با روشن شدن به وسیله زرد، به ترشی می گراید و ترش ترین حالت آن ترش لیمویی است. سبز رنگ صبر است . سبز رنگ شکیبایی و رنگ پایداری است. رنگ پایان بهار و آغاز تابستان. سبز خط قطری راست گراست.

 

 

سبز رنگی چند منظوره است هم می تواند گرما و حرارت ایجاد کند هم آرامش و خوشی. سبز همان احساسات آبی را در بر دارد با این تفاوت که قدری گرم تر و انعطاف پذیرتر است. باز هم اگر دقت کرده باشید می بینید که طراحان داخلی در اتاق عمل از این رنگ استفاده می کنند. سبز کمرنگ برای اتاق خواب و نشیمن مناسب است و ترکیب های پر رنگ تر برای آشپزخانه و غذاخوری خوب است. این رنگ در ارتباط با غذا و سلامتی هم هست اما این اطلاعات ریز در باره این رنگ را یا طراحی باهوش میداند یا شما J

 

قرمز

قرمز یکی از رنگ هایی است که اکثر افراد ارتباط قوی با آن برقرار می کنند و واکنش شدیدتری نسبت به آن نشان می دهند. احساساتی نظیر قدرت، رشادت، تخطی، بر انگیختگی جنسی و هیجان به آن نسبت داده می شود. قرمز ضربان قلب را افزایش داده و میزان انرژی را بالا می برد و تنها هاله هایی از رنگ قرمز بر روی هر چیزی می تواند توجه بیننده را به آن جلب نماید. چه علامت خطر، چه روز ولنتاین، به هر حال قرمز آنجاست تا حواس شما را خود جلب کند و چشمانتان را خیره سازد

 

 

مشاهده قرمز فشار خون و ضربان قلب را بالا می برد. در عین حال اشتها را نیز زیاد می کند. اگر دقت کرده باشید می بینید که در بسیاری از رستورانها طراحان از این رنگ هوشمندانه استفاده می کنند و اشتهای شمارا با به هیجان آوردنتان باز میکنند. بنا براین بهترین گزینه برای رنگ کردن اتاق غذاخوری است.

 

زرد

زرد رنگ در روانشناسی خوشحالی، شادی، خرسندی، و سعادتمندی است. مردم اصولاً با مشاهده این رنگ اشتیاق، انرژی، خوش بینی، نیک اندیشی، و شور را تجربه می کنند. برخی از ترکیبات و سایه های زرد می توانند فرد را از نظر ذهنی تحریک کرده و خلاقیت او را افزایش دهند، اما از طرفی برخی از ترکیب های زرد نیز وجود دارند که ممکن است سبب ایجاد ترس، وحشت، اضطراب، و نگرانی شوند
زرد رنگی آفتابی و روشن است،در طراحی داخلی می تواند در اتاق های خانوادگی مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین برای پر نور جلوه دادن فضاهای کم نور مثل راهرو و کوریدور  نیز مناسب است و قالبا در دکوراسیون داخلی آن ها از این رنگ یا ترکیب این رنگ با مکمل هایش استفاده میشود .

 

 

رنگ در طراحی داخلی :

رنگ جزو مهم ترین المان های طراحی داخلی میباشد استفاده صحیح از آن لازمه اجباری برای یک طراح است که انتظار طرحی بی نقص از خود را دارد.

چند نکته در باره رنگ در طراحی داخلی وجود دارد که باید رعایت شوند که به اختصار به آن ها اشاره میکنیم :

  1. استفاده هوشمندانه از محرک های روانی متناسب با فضا و کاربری آن
  2. یک رنگ اصلی که پیشوای تمام رنگ آمیزی های دیگر فضا باشد و تمامی بار رنگ را هدایت کند.
  3. هماهنگی دیگر رنگ ها و احجام هندسی مورد استفاده با رنگ اصلی طرح
  4. برای انتقال مفهومی که میخواهید و در انتخاب رنگ آن در حتما کانسپت قوی داشته باشید و طبق آن پیش بروید

 

 

شرکت طراحان معاصر در تقسیم بندی های پراصلی خود در طراحی های داخلی خود مانند تمامی طراحان حرفه ای در سراسر جهان “رنگ” را جزو ۳ عامل اصلی مهم و تاثیر گزار مد نظر دارد و در تمامی طراحی های داخلی و دکوراسیون های انجام شده توسط مهندسین طراح این مجموعه همه المان های مهم ذکر شده در مورد رنگ و بسیاری ریزه کاری های جذاب در باره این سر فصل مهم رعایت میشود و دارای اهمیتی پررنگ میباشد.

مولف : مهندس پویا یوسفی