• صفحه نخست
  • /
  • سبک شناسی معماری چیست ؟

معماری نئوکلاسیک  Classic & Neoclassical Architecture

ریشه معماری کلاسیک نهفته در نحوه و سبک معماری در رم باستان و یونان دارد. این تفکر در معماری که شالوده معماری غرب را نیز تشکیل می دهد، پیوسته در تاریخ آنها قابل مشاهده است.

با پیش رفتن زمان و پیشرفت تکنولوژی، سبک کلاسیک در طراحی دچار بی توجهی نسبی شد و همین دلیل بر بوجود آمدن سبکی به نام نئوکلاسیک شد. این سبک از طراحی توجه خاصی به گذشته دارد ولی این دو سبک طراحی یک تفاوت بارز دارند و آن این است که در معماری پست مدرن، هویت انسان و تاریخ اجداد او جزء عوامل اصلی ساخت آن هویت است.

لذا فرهنگ، زبان و گذشته معماری آنها نمود پررنگی در سبک طراحی خاص آن ملت دارد. اما این ریشه یابی دقیق، دلیل بر تقلید نیست بلکه نمود بصری و فرهنگی آنها در طراحی پست مدرن بسیار مورد استفاده و اهمیت است. اما تغییرات هندسی و تناسبات رنگها و ترکیب آنها و استفاده از المان های تاریخی به شیوه مدرن نوعی الزام یا انتخاب است.

از پایه گذاران این سبک میتوان از “کونیلن تری” نام برد که خود شیفته این شیوه از طراحی بود .

جمله معروف او: نظم های کلاسیک الهاماتی آسمانی و مقدس هستند. پس تغییر آنها غلط است و باعث تبدیل شدن کمال بر نقصان میشود.

 

معماری مدرن و پست مدرن

 

[foogallery id=”189″]

 

معماری مدرن Postmodern Architecture

توجه و خواست اولیه این سبک از معماری عملکرد گرایی است. هدف این سبک اینست که از ابزار و تکنولوژی به نحوی استفاده کند که تابحال در طراحی و معماری این استفاده از آنها نشده است و خواهان پیشرفت و آسانتر شدن کار بشریت است و سعی دارد از تمام امکانات موجود در این راستا بهره ببرد.

محقق شدن این هدف هنگامی است که با کمترین هزینه چه از لحاظ مالی چه از لحاظ فناوری به این خواسته برسیم و بهترین راه برای این خواسته اینست که به علم طراحی رجوع کنیم.

این سبک تمایل به ( کل گرایی ) دارد یعنی ساختمانهایی با ظاهر شبیه و صنعتی ضعف طراحی محسوب نمیشوند به شرطی که تمام کارکردی که کاربر از آن فضا انتظار دارد را برآورده کند. در کل اشکال و هندسه خاص در این سبک از طراحی تعریف نشده است. میتوان گفت که این سبک مخالف نمایش و تزئین و استعاره است و این شاید به این معنا باشد که در این سبک دیزاین به فراموشی سپرده شده است. پس این سبک ” عینیت گرا ” است که دارای معایب بسیار است اما آنقدر پیرو و طرفدار دارد که به عنوان یک سبک شاخص معماری ثابت شده است.

از معماران بنام این سبک میتوان ” لکورووزیه” نام برد که ۵ اصل برای معماری مدرن تعریف کرده است:

۱-     مرتفع سازی

۲-     سقف کنسول

۳-     استفاده از پنجره های بزرگ

۴-     باغ بر روی بام

۵-     نمای آزاد

 

 

[foogallery id=”195″]

 

معماری بروتالیسم Brutalist architecture

این شاخه از معماری از ریشه های معماری مدرن است و اولین بار در سال ۱۹۵۰ میلادی ظهور کرد نوع نگاه در این سبک از طراحی اینست که در متریال تنوعی وجود ندارد و تاکید بر استفاده از بتن در خالص ترین نوع آن است. این سبک از طراحی پس از جنگ جهانی دوم پدید آمد در زمانی که تمام اروپا تبدیل به ویرانه شده بود و در زمان خود بدلیل محدودیتها و اقتضای زمانه که در آن طراحی رشد و نمو نکرده بود بسیار پرطرفدار بود. بروتال بر خلاف تصور همه ریشه در زبان انگلیسی ندارد و واژه ای فرانسوی است. منتقدین این سبک اورا به بیروهی و سردی متهم میکنند اما نکته اینجاست که این سردی خود روایت گر دوره ای سرد و بیرحم از تاریخ است و ناگفته های زیادی در دل خود دارد. در اواخر دهه ۷۰ میلادی تقریبا این سبک از طراحی به پایان خود رسید اما آثار بجا مانده از او همچنان در اروپا قابل رویت است و همینطور معماری بروتالیسم پی و ریشه ی معماری مدرن و پست مدرن امروز است.

 

 

[foogallery id=”199″]

 

معماری ایرانی Iranian architecture

معماری ایرانی یکی از سبکهای پرطرفدار طراحی است افراد بسیاری در سطح ایران و جهان در این سبک از طراحی فعالند و از قوانین آن پیروی میکنند.

این سبک دارای نکات منحصر بفرد زیادی است که آنرا از دیگران متمایز میکند مانند هندسه خاص خود که مملو از هشتی و پنج دری و … است و رنگهای متنوع، احجام زیبا و خاص و نکات اختصاصی دیگری است. در کشورهای حوزه خاورمیانه بناها و فضاهای بسیاری با این سبک بنا شده اند و انواع تاریخی این بناها نیز موجودند که از لحاظ معماری دارای اهمیت و احترام ویژه هستند و مورد توجه معماران بین المللی قرار گرفته اند. با پیوستن ایرانیان به اسلام خواه ناخواه معماری ایرانی اسلامی بوجود آمده و قرنهاست که حیات خود را حفظ کرده و دارای ۴ شیوه ی اصلی است:

۱-     معماری ایرانی اسلامی

۲-     معماری شامی

۳-     معماری مغربی

۴-     معماری مصری

که هرکدام از اینها دارای قوانین و اصول خاص خود هستند به عقیده معماران تاریخ معماری ایران به دو دسته قبل از اسلام و بعد از آن تقسیم میشود و به عقیده اکثریت هردو این دوره ها درخشان و جذاب بوده اند. معماری به عنوان هنر کهن ایران قرنهاست جهان را تحت تاثیر قرار داده است. علارقم آسیبهای مکرر و تهاجمهای فرهنگی و نظامی مغولها، اعراب و … این هنر اصالت و ایرانی بودن خود را حفظ کرده است و با معماری دیگر کشورهای مسلمان قابل مقایسه نیست.

 

 

[foogallery id=”218″]

 

سبک صنعتی Industrial Design

این سبک نوعی از طراحی داخلی است که درحالیکه متمایز و منحصر بفرد است اما طرفداران خیلی زیادی ندارد، در این سبک تاکید بر اینست که مصالح و متریال مورد استفاده را چند پرداخت و مخاطبهای طراح بتوانند جنس متریال استفاده شده را ببینند و لمس کنند و حتی زیرسازی ها، لوله کشی ها، تجهیزات گرمایشی و سرمایشی، کابل کشی ها، لوله های تاسیسات از رو کار میشوند و با متریال دیگری پوشانده نمیشوند از دیگر رسالتهای مهم این سبک از طراحی کاربرد گرایی است و جنبه تزئینی کمتر مورد توجه قرار میگیرد. متریال قالب این سبک از طراحی آهن و آجر و آلومنیم است و فضا غالبا سرد است.

این نوع طراحی به تابیری وامدار طراحی های مکانیکی و مهندسی است. نوع پلان در این روش باز و گسترده است. فضاها اصولا یکپارچه هستند و تقسیم بندی معمای خاصی ندارد. البته دیتیل ریز طراحی بستگی به کاربری آن فضا دارد اما هویت این سبک جداسازی کمتر را میطلبد. رنگهای مورد استفاده در این سبک غالبا سرد و خنثی هستند از پرکاربردترین آنها میتوان از سفید، سیاه، خاکستری و نقره ای نام برد.

مبلمان این طرح محدودیت خاصی ندارد. یعنی میتوان از مبلمانهای سبک کلاسیک و مدرن در کنار هم استفاده کرد و همین ترکیبهای هوشمندانه مبلمان در این سبک است که قسمت قابل توجهی از جذابیت این سبک را پدید آورده است. البته باید از پرکردن فضای خانه با وسایل غیر ضروری پرهیز کرد زیرا این سبک، سبکی پلان باز، کاربردگرا و خاصیت طلب است و میتوان گفت مبلمان این سبک از Selected Design  تبعیت میکند.

این سبک مناسب افرادی است که از معماری خاص، مدرن و کلاسیک لذت میبرند و دارای روحیه ای خشک و جدی هستند و طالب فضایی کاربردی با المانهای تزئینی کمتر میباشند.

 

طراحی صنعتی طراحان معاصر زیگورات

 

[foogallery id=”357″]

 

سبک روستیک Rustication

این سبک معماری سبکی بی آلایش و ساده نگر است، نگاه روستایی به طراحی داخلی در این سبک آن را متمایز می کند به این معنا که رنگها، مبلمان و چیدمان در این سبک دیدگاه سنتی روستاییان و حاشیه نشینان را در خود حفظ کرده است.

مبلمان این سبک ساخته دست هنرمندان روستا و حواشی شهرها است یا با الگو گرفتن از طرح ها و متریال مورد استفاده آنها ساخته می شود. عمده ی مبلمان این سبک، چوبی می باشد منتها چوبهای جنگلی با پرداخت کم یا بدون پرداخت.

از نازک کاری یا ریزه کاری های هنرمندانه در این شیوه خبری نیست و عمده ی توجه طراح به طبیعت و اصالت متریال است.

این سبک تاییدی در این مطلب است که “همه چیز تکرار خواهد شد”.

در کل “روستیک” سبکی از طراحی است با ریشه های بی تکلف، گرما و صمیمیت طبیعت، بافت و هندسه ی ارگانیک متریال و مبلمان.

“روستیک” با تمام این خاصیت ها توانسته همان قدر که در حومه ی شهرها نفوذ کند جایگاه خود را در دیزاین شهرهای شلوغ و مرکزی نیز پیدا کند.

در این عصر مجازی و بی روح “روستیک” آنقدر ساده و شجاع است که می تواند ما را به یاد گذشته ی زیبای بشریت بیاندازد.

 

سبک روستیک در معماری

 

[foogallery id=”307″]

 

آرت دکو Art Deco

آرت دکو یا هنر دکوراسیون فضا یک سبک از طراحیست که در آن الگوی اصلی طراح هنرهای تجسمی است.

این جنبش هنری در طراحی نخستین بار در فرانسه و پس از جنگ جهانی اول پدید آمد.

کلمه ی آرت دکو خلاصه ی کلمه ی فرانسوی آرتس دکوراتیفس که نام نمایشگاهی بود در پاریس (نمایشگاه بین المللی هنر های تزئینی و صنعتی مدرن). شناسه های اصلی این سبک در رنگ، استفاده از رنگ های روشن و متنوع، در ماهیت نوگرایی و در دیزاین، المان های تزئینی گرانبها و در هندسه شجاعت است.

از معماران برجسته ی این سبک، ژاک امیل روهلمان “Jacues-emil Ruhelmann”  است که جزء طراحان شاخص مبلمان در سبک آرت دکو و آرت نئو نیز بوده است.

از دیگر پایه گذاران این سبک معماری می توان از رنه لالیک و موریس ماریونت “Rene Lalique” , “Maurice Marniot”   نام برد.

[foogallery id=”683″]

بهترین معماران ایرانی : هوشنگ سیحون، داریوش بوربور، کامران دیبا، نسرین سراجی، حسین امانت، هادی میرمیران، لیلا عراقیان، بهرام شیردل

مولف : مهندس پویا یوسفی