• صفحه نخست
  • /
  • بلاگ
  • /
  • محوطه سازی چیست

محوطه سازی چیست

محوطه سازی پروژه حقیقت

محوطه سازی را معمولا به صورت نحوه تلفیق و استفاده عناصر گوناگون  در یک فضا تعریف می کنند. در “محوطه سازی” سعی بر این است که از از المان هایی طبیعی مانند درختان ، نهرهای آب،استخرهای کوچک و بزرگ وهمچتین آلاچیق ها و … استفاده می کنند.

تعریف علمی است که قصد آن دیزاین و سامان دهی به محیط پیرامون یا محیط مدنظر است.

محوطه سازی یا معماری منظر در علم معماری تعاریف زیادی را در خود جای داده است.

از طرفی به محیط پیرامون یا آ نچه برای ما قابل مشاهده و ملموس است گفته می شود و از طرفی دیگر دلالت ذهنی در رابطه با آن چه برای ما قابل مشاهده است دارد. به طور کل یعنی ترکیبی از مشاهدات ما با تفکرات.

معماری منظر یا همان “محوطه سازی ترکیبی از علوم مختلف را در خود جای داده است که می توان  به گیاه شناسی ، زمین شناسی، باغبانی، آب … اشاره کرد.

هدف اصلی معماری منظر تقویت ارتباط میان انسان و طبیعت است که باعث احساس خوشی درک زیبایی و آسایش برای انسان در محیط پیرامون می شود.

این علم و حرفه در ابعاد و مقیاس های بزرگ قابل آزمایش و بررسی است.از زمین های بزرگ تا محیط های خرد وکوچک امکان مورد آزمایش قرار گرفتن را در این زمینه دارند.

این  رشته فقط جنبه زیبایی و طراحی ندارد بلکه جنبه مدیدت بهره برداری ، به وجود آوردن نظم و تعادل میان عناصر طبیعی و مصنوع را نیز دارد.

تاریخچه ومعماری منظر

مطالعه و تحقیقات نشان می دهد که در سال های آغازین قرن بیست و یکم معماری منظر تعریف و چارچوب فعالیت های آن شروع به شکل گیری کرد.

این علم از طرفی مبنی بر آموزه های تجربی انسان در محیط و ارتباط انسان با محیط پیرامون در طول تاریخ  بشریت است.

از طرف دیگری بر اساس اندیشه ها و دیدگاه برخی از صاحبنظران که بر پایه فرنگ ، اندیشه و تجربه های خود به این موضوع پرداخته اند.

اهداف کنونی معماری منظر به طوری در نظر گرفته می شود که در آن آسایش ، آرامش و سلامت و رفاه انسان در میحط پبرامونش با توجه به اکو سیستم های حیاطی و بوم شناسی گنجانده شده باشد.

 

این سبک از علم معماری که المان های مختلفی را برای غایت و هدف نهایی خود در نظر می گیرد که هر کدام از آن ها برای یک جنبه از این هدف در نظر گرفته شده است.

در اجرای محوطه سازی ها همیشه با المان مهم دست و پنجه نرم می کنیم.

المان اول نوع متریال استفاده شده در عملیات اجرای محوطه سازی و المان دوم  ما استفاده از سازه ها و محصولات مورد استفاده در آن است.

 

متریال

منظور از متریال بیشتر مواد اولیه است که هم به صورت مستقیم در اجرا به کار گرفته می شود هم در تولید محصولات مورد استفاده در “محوطه سازی” به کار میرود.

برای نمونه می توان به چوب اشاره داشت که هم در اجرای  به صورت مستقیم به کار گرفته می شود هم برای تولید محصولات مورد استفاده در پروژه ها مانند چوب پلاست.

از نمونه های دیگر متریال می توان به فلزات مختلف ، خاک و شن ، سنگ های بزرک و کوچک و … اشاره کرد.

محصولات

در اجرای پروژه های محوطه سازی همیشه المان های طبیعی مانند درخت ها ، درختچه ها ، استفاده از آب در قسمت های مختلف اجرا مثل آب نما ها ، برکه های مصنوعی کوچک در حیاط خانه ها یا باغ ها و … جلوه ویژه و قابل توجهی به نمای محیط می دهد.

اما محصولات و تولیدات نیز می تواند با توجه به محیط جلوه ویژه ای به طرح محوطه سازی ما بدهد.

از پر کاربرد ترین محصولات استفاده شده در این زمینه آلاچیق ها هستند که با توجه به گستردگی و تنوع در نوع آن ها و با توجه به محیط اجرا مورد استفاده قرار می گیرند.

آلاچیق ها که اکثرا برای استفاده رد محیط های سرباز از جنس چوب تهیه می شوند نمایی خاص به محیط ما می دهند

 

[foogallery id=”919″]