• صفحه نخست
  • /
  • کاربرد نور در طراحی داخلی چیست ؟

نور و دکوراسیون داخلی با هم در ارتباطند چنان که روح و جسم با هم تعامل دارند .

حیات این دو وابسته به هم است . نور و فضای داخلی بدون هم قابل رویت نیستند و نامریی اند  به هنگامی که نور  در فضا جاری می شود  هر دو مریی و قابل رویت می شوند . در واقع بی هم وجود ندارند.

نور در معماری داخلی وظیفه ای بسیار فراتر از روشن کردن یک فضا دارد . به عنوان مثال نور بی کیفیت می تواند بازدهی فکر و اندیشه آدمی را تحت تاثیر خود قرار دهد . عامل تایین کننده کیفیت نور شامل چند المان بسیار مهم است که به با توجه به کاربری فضا ممکن است شامل تغییراتی شود اما استاندارد ها ثابتند .مهم ترین آن ها عبارتند از:

 

شاخص نمود رنگ – CRI) COLOR Rendering Index)

شاخص نمود رنگ یادرصد و مشخصه ای است برای نمایس دادن کیفیت چشمه نور در قدرت تفکیک و جداسازی رنگ‌های مختلف از یک طیف رنگی ”CRI

به صورت درصدی از ۰ تا ۱۰۰ نمایش داده میشود .

نور خورسید در روز به عنوان بالاترین درصد قابل مشاهده در چشم انسان در نظر گرفته شده است و نزدیک شدن به آن باعث بالاتر بردن کیفیت نور یک فضا میباشد.

“سی آر آی” را میتوان به عنوان اصلی ترین عامل تایین کننده کیفیت نور در فضای داخلی نام برد

است Ra علامت اختصاری واحد آن درصد

در جدول زیر به برسی “سی آر آی” چند لامپ پر کاربرد میپردازیم.

 

 

شدت نور – Luminous Intensy

مفهوم شدت نور مقدار نور تابیده شده از یک چشمه نور در جهتی است که برای آن مشخص شده است که توسط تابع روشنایی مشخص شده است . واحد آن کاندلا است و مبنای آن مقدار نور تابیده شده توسط یک شمع در شرایط عادی است .

 

یا دمای رنگ  color tempeture_3

دمای رنگ از مشخصه های نور های مریی است که در معماری . چاپ و نشر . ستاره شناسی . عکاسی و تصویر برداری و حتی کشاورزی نقش مهمی دارد.

دمای رنگ بر خلاف تصویری که نامش ایجاد میکند ارتباطی با دمای تولید شده توسط منبع نوری ندارد بلکه مربوط به رنگ تولید شده توسط منبع نوری است و هر مقدار که عدد آن بالا تر برود سرد تر و هرچه پایین تر بیاید رنگ گرم تر میشود .

در معماری داخلی برای تفکیک نور ها در فضا با توجه به کاربری آن ها این عدد بین سفید ترین حالت رنگ خورشید تا گرم ترین آن که خورشید در حال غروب است مفروض شده اند و این نمودار بین عددی مابین ۲۰۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ کلوین محدود شده است .

انتخاب دمای نور هر چه مناسب تر برای یک فضای داخلی دارای اهمیتی زیاد است زیرا رنگ ها در ناخود آگاه افراد تاثیر بسیاری دارند .

این نمودار در طراحی به ۳ دسته کلی تقسیم میشود :

که دمای آن بین ۵۴۰۰ تا ۶۵۰۰ کلوین است  Cool Whit 1 _ نور سرد یا

که دمای آن ۴۰۰۰ کلوین است  Natural Day Light 2 _ نور طبیعی روز یا

که دمای آن ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ کلوین است Warm White 3 _ نور گرم یا

 

مولف : مهندس پویا یوسفی