• صفحه نخست
 • /
 • بام سبز چیست ؟

روف گاردن یا بام سبز بامی ست که بر روی تمام یا قسمتی از سطح آن پوشش گیاهی ، خاک ،درختان ،چمن ،”فلاور باکس ها” ، “تری باکس ها” و یا کف سازی پوشیده می شود.نوع پوشش گیاهی مورد استفاده بستگی به اقلیم زاویه  نور خورشید و میزان سایه در منطقه مورد استفاده دارد. نوع متریال مورد استفاده نیز برای مناطق مختلف می تواند متفاوت باشد از قبیل ترموود یا چوب پلاست ، ورق گالوانیزه و یا ورق آهن ، چمن مصنوعی و یا چمن طبیعی.به عنوان مثال در مناطقی که میزان رطوبت به شدت بالاست استفاده از چوب پلاست و ورق گالوانیزه موثر تر عمل خواهد کرد تا ترموود و ورق آهن هرچند که با دانش فنی کافی می توان چنین مشکلاتی را حل کرد به عنوان مثال با رنگ پودری کوره ای می توان از پوسیدگی آهن جلوگیری نمود.مثال دیگری که می توان در یک زمینه بیان کرد استفاده از چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی می باشد  این موضوع در جاهایی اتفاق می افتد که میزان بارندگی در این مناطق در پایین ترین سطح خود قرار دارد و ممکن است مشکلات فراوانی برای بام سبز بوجود بیاید.

 

پروژه بام سبز شزکت طراحان معاصر زیگورات به همراه آلاچیق زیگورات در پاسداران

 

 

کف سازی هایی که در بام سبز مورد استفاده قرار می گیرد بنا به شرایط اقلیمی منطقه ،دوام سازه موجود ،متریال های استفاده شده در سازه ساختمان و سلیقه کارفرما قابل تغییر خواهد بود.در طراحی کف سازی سعی می شود که بر طبق ضوابت مهندسی بار مجاز به سقف وارد شود این موضوع در ساختمان های قدیمی نیز صدق می کند و با ایجاد یک کف سازی یک پارچه سعی می شود بار به طور یکنواخت به سطح وارد شود. همچنین سعی می شود برای جلوگیری از نفوذ ریشه دیتیل های خاصی استفاده شود تا مانع نفوذ ریشه به سطح بام گردد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

مزایای بام سبز

 1. تامین فضای سبز ودلنشین برای محیطی زندگی
 2. ایجاد محیطی برای برگزاری مراسم های خصوصی
 3. افزایش زیبایی مناظر و اطراف ساختمان
 4. بالابردن کیفیت زندگی
 5. کاهش آلودگی هوا
 6. ایجاد عایق مناسب در مقابل گرما و سرما
 7. کاهش مصرف انرژی
 8. کاهش اثرات تغییرات آب و هوای شهری
 9. افزایش سطح زیر بنای ساختمان
 10. کمک به کاهش آلودگی صوتی
 11. بالا بردن طول عمر سقف
 12. افزایش ارزش ملک

 

به طور کلی تاثیر منفی زندگی شهرنشینی غیر قابل اجتناب است اما می توان از تاثییرات آن کم کرد مثلا با ایجاد فضای سبز بر روی بام ساختمان ها می توان محیطی دلچسب برای برگزاری مهمانی های خصوصی ، محیطی مناسب برای ورزش کردن و مطالعه ایجاد کرد و به اجتماع کمک کرد تا در آرامش بیشتری مسیر زندگی را طی کنند.

 

انواع بام سبز

۱- سیستم گسترده

در این سیستم از ارتفاع و ضخامت کم استفاده میشود. در این نوع فقط از یک یا دو نوع گیاه و محیط کاشت کم عمق استفاده می شود.این نوع بام مثل چمن های نروژی بر روی بام های مسطح  شیب دار احداث می شود و معمولا عمق کاشت ۴۰ تا ۱۰۰ میلیمتر می باشد. در حالت اشباع ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتر مربع وزن دارد. در “بام سبز” شیب دار ۱۰ تا ۲۰ درصد شیب توصیه می گردد و اگر شیب تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کند باید از زه وار و ابزار های ضد فرسایش استفاده می کنیم. این نوع بسیار سبک بوده و بار محدودی را به ساختمان وارد می کند. نیاز به نگهداری به این بام ها کم و آبیاری آن ها بسته به نوع آب و هوا ناچیز است.

۲- سیستم متمرکز

برای این سیستم از واژه باغ بام یا مقطع عمیق استفاده می کنند و از انواع مختلف گیاهان استفاده می شود و شبیه پارک می باشد. برخی از بام های سبز دارای درختان بزرگ و آبنما می باشند، که این موضوع نیاز به تقویت سازه دارد. این سیستم اغلب اوقات باعث نیاز سازه جدید می باشد به ویژه در بام هایی که عمودی هستند این موضوع بیشتر حس می شود.

سیستم مدولار یا پرتابل

در سیستم روف گاردن مدولار می توان بدون نیاز به زیر ساخت از مدل های پیش ساخته ، روی هر نوع پشت بام استفاده کرد. این قطعات پیش ساخته دارای استراکچر فلزی و متریال نهایی چوب، چوب پلاست و غیره می باشند که قابل کاشت انواع مختلفی از درخت و درختچه می باشند. در این سیستم گیاهان در جعبه های مخصوصی کشت و نگهداری می شوند.

این سیستم از لحاظ هزینه بسیار به صرفه تر از سایر شیوه های روف گاردن می باشد و وزن کم، قابلیت جابه جایی به ما امکان ایجاد طرح ها و الگو های متفاوتی را می دهد.

۳- سیستم ترکیبی

ترکیب دو سیستم گسترده و متمرکز را سیستم ترکیبی گویند که دارای فواید هر دو سیستم است و دارای ظرفیت بار بیشتری ست اما در عین حال سبز شدن در داخل پنل های گسترده سبک وزنی صورت می گیرد.

 

تاریخچه بام سبز

شاید ایده بام سبز از باغ های معلق بابل نشات گرفته باشد، یا باغ هایی می توان گفت که در هوا معلق نبوده بلکه روی بام های چند ساختمان قرار گرفته باشد. دیوار سبز که از لایه های پیش ساخته ای تشکیل می شود هم پدیده ای نو می باشد. روف گاردن مدولار و پرتابل ایده جدیدی ست و خیلی قدمت نداشته است. این نوع در دهه ۱۹۶۰ در آلمان پدید آمد و کم کم به سایر کشور های جهان گسترش یافت.

ریشه روف گاردن پرتابل مدولار در ایسلند و اسکاندیناوی ایجاد شد،ایده شکل گیری این سبک لام ها در مناطقی بود که اقلیم سرد دارند و محدودیت مصالح ساخت و ساز دارند.در این بام ها برای ساخت و ساز تا حد امکان از مصالح بوم آورد که شامل کلوخ چمنی و سنگ  استفاده میشده است. این نوع ترکیبی از دو یا سه لایه کلوخ چمنی بر روی لایه ای از شاخه ها و ترکه ها می باشد که برای هدایت آب باران، آنها را شیب دار می سازند.

 

بام سبز بابل نمونه زیبا و ماندگار از طرحهای زیبای ساخته شده در زمینه روف گاردن به دست بشریت.

 

اصول معماری سبز

در سال های اخیر مقالات و نشست های فراوانی در زمینه معماری سبز در جای جای جهان منتشر شده است .در اغلب آنها با تفاوت اندکی تشویق معماران برای حفاظت از انرژی و در نظر داشتن ویژگی های محل و مکان ساختمان و جامعه و حاشیه آن ترویج یافته است.
در کتاب معماری سبز نوشته برنارد رابرتز ویل معماران انگلیسی معماران اینگونه مطرح شده است: مثال های فراوانی از طراحی ساختمان در اروپا ،انگلستان و آمریکا نشان داده است و تاکید بسیاری به استفاده از معماری بومی صورت گرفته است.

 

نکات مهم در طراحی بام سبز

 1. شیب بام: برای جلوگیری از فرسایش و رانش خاک شیب ۱ تا ۳۰ درجه مناسب است و موجب تثبیت خاک می شود و این بدان معنی ست که با آبیاری و باران های شدید خاک شسته نشده و مواد مغذی خود را از دست نمی دهد.
 2. جهت: جبه شمالی و جنوبی بام و دیوار شرایط نور گرمای متفاوتی دارند ، همچنین اگر بخشی از بام یا دیوار در سایه درختان یا ساختمان های دیگر باشد رشد و نمو گیاهان به گونه ای دیگری خواهد بود.
 3. باد: روف گاردن و دیوار سبز در مقابل دیوار های دیگری که ساخته می شوند در مقابل خطرات مانند طوفان مقاومت بیشتری از خود عبور می دهند زیرا بخشی از شدت باد را از خود عبور میدهند.
 4. وزن: معمولا این نوع بام ها می توانند وزن های متفاوتی را به سقف وارد کند و بستگی به متریال های استفاده شده و تراکم اقلام استفاده شده در بام دارد اما می‌توان وزن بام را به طور میانگین در حالت اشباع چیزی حدود ۵۰ کیلوگرم بر متر مربع ذکر کرد.

 

شرکت طراحان معاصر زیگورات در زمینه طراحی بام های سبز به شیوه پرتابل مدولار از رزومه بسیاری در خارج و داخل کشور برخوردار است و مفتخر است که در انجام این پروژه ها توانسته است علاوه بر جلب رضایت کارفرمایان محترم در زمینه سرعت و کیفیت بالا در اجرا نزدیکترین طرح به اندیشه و خواسته کارفرما را تامین نماید.

در این شیوه  بخش اعظمی از اقلام روف گاردن پس از طراحی در کارخانه طراحان معاصر زیگورات ساخته می شوند و به محل پروژه ارسال می گردند این شیوه، آزادی عمل را به کارفرما می دهد تا هر زمانی که نیاز شد طرح چیدمان بام خود را عوض کند و این چیدمان به راحتی به مانند مبلمان یک منزل تغییر می کند.

زمانی که کارفرما با مجموعه تماس می‌گیرد مستقیماً به یک مدیر پروژه متصل می گردد که تمام وقت در ارتباط با کارفرما است و پس از بازدید از پروژه و دریافت اطلاعات، تیم ما اقدام به طراحی چندین آلترناتیو و طرح پیشنهادی می کند و نزدیک ترین طرح از نظر قیمت و زیبایی به خواسته کارفرما پس از تأیید کارفرما انتخاب می گردد و کارفرما پس از تأیید طرح می تواند تغییرات مورد نظر خود را اعمال کند. این طرحها پس از تایید نهایی به کارخانه های ما ارجاع داده میشوند.

اقلام استفاده شده در پروژه ها ما بر اساس استانداردهای روز دنیا و از بهترین متریال های موجود ساخته می شود، اقدام به ساخت استراکچر اقلام با فولاد می گردد و پس از ساخت استراکچر لایه داخلی اقلام بر اساس انتخاب کارفرما که می تواند ورق گالوانیزه و یا پلاستیک باشد ساخته می‌شود و پس از آن به داخل کوره رنگ وارد می‌شود و رنگ پودری کوره ای و ضد رطوبت تمام سطح آن را می پوشاند و در آخرین مرحله متریال نهایی انتخاب شده توسط کارفرما بر اساس استانداردهای موجود نصب می شود و به محل پروژه ارسال می گردد.

در اینجا به توضیح برخی از اقلام روف گاردن می پردازیم:

آلاچیق طراحان معاصر زیگورات

سازه چوبی یا فلزی که در باغ ها، پارک ها، بام سبز و یا باغچه ها به عنوان سرپناه برای نشستن در هوای باز استفاده می‌شود آلاچیق یا کلاه فرنگی می‌گویند.

 

آلاچیق زیگورات طراحی شده توسط جناب آقای مهندس دشتستانی مدیریت محترم مجموعه طراحان معاصر زیگورات

 

 

در زبان فارسی به آلاچیق، طارم یا تارم گفته می شده است و خود این واژه ریشه در زبان ترکمنی دارد. آلاچیق ها در سده نوزدهم و بیشتر در غرب در حیاط خانه ها و باغ های افراد ثروتمند دیده می شدند و در کنار آنها گل کاری انجام می شده است. این سازه ها بیشتر از هر چیز دیگری نیاز به یک استراکچر دارد که عموماً این سازه از جنس فلز یا چوب است به این علت که آلاچیق در فضای باز استفاده می‌شود حتما باید از رنگ های اپوکسی ویا ضد رنگ در ساخت استراکچر آن استفاده کرد.

بخش مهم و مورد توجه، سقف آن است که بر اساس طراحی می تواند با تنوع باشد و از متریال های متفاوتی در ساخت آن استفاده گردد سقف آلاچیق شیب دار باشد نیازمند یک شاسی کشی میباشد. که پوشش سقف بر روی آن اجرا شود و اگر آلاچیق مدرن باشد میتوان در سقف آن از فلاشینگ استفاده کرد.

در این سازه ها هیچگاه دیواره‌ای به کار برده نمی‌شود آلاچیق ها در متریال های متفاوتی و بر اساس نیاز مشتری طراحی و ساخته می شوند و مجموعه طراحان معاصر زیگورات مفتخر است که برای نیازهای کارفرمایان محترم متنوع ترین و با کیفیت ترین محصولات را ارائه دهد. این شرکت در طراحی محصولات خود مفتخر است مسائلی مانند سبک بودن با کیفیت بودن و دوام بالا را لحاظ کرده تا کارفرمایان عزیز بدون هیچ دغدغه‌ای بر روی بام خود از محصولات زیبای ما استفاده نمایند.

پرگولا سازه ای است که به صورت مستقل که در باغ ها و یا در حیاط خانه ها و یا در بام سبز ساخته می شود و معمولا این نوع سازه ها در کنار دیوارها و یا برای تعریف مسیر ها و یا ورودی ها ساخته می شوند این سازه علاوه بر ایجاد زیبایی بصری به بهبود کیفیت فضایی و ایجاد سایه و فضای سبز کمک می‌کند و می‌تواند محل مناسبی برای رشد گیاه بالا رونده و پیچک ها باشد.

پرگولا ها نیز نیازمند یک استراکچر هستند که بار آنها را به زمین منتقل کند و  معمولا از قوطی های فلزی و یا چوب ترمو استفاده می شود. پرگولاها را می‌توان در ابعاد مختلفی استفاده کرد و محدودیتی در ابعاد و فاصله تیرک های چوبی وجود ندارد و در متریال های نهایی متفاوتی وجود دارد.

مزایای بام سبز طراحان معاصر زیگورات چیست؟

 1. سرعت اجرایی بالا
 2. کیفیت بالا
 3. سازگاری کامل بام های موجود و بدون نیاز به اتصال به بام
 4. پرتابل بودن
 5. سبک بودن
 6. قیمت مناسب